O nás
Slovenská tanečná platforma
Pozývame Vás na Slovenskú tanečnú platformu – druhý ročník prehliadky slovenského súčasného tanca. Po pandemickom prvom ročníku v máji 2021, kedy sa slovenský tanec zahraničnému publiku predstavil iba online, sa tešíme na osobné stretnutia v Bratislave a v Banskej Bystrici.
Platforma predstaví generačne a koncepčne pestrú škálu tvorivých postupov slovenského súčasného tanca. Dramaturgická rada z prihlásených 36 diel vybrala 9 tanečných inscenácií, ktoré vznikli za posledné dva roky, a ktoré sa divákom predstavia počas troch večerov. Platforma sú aj diskusie a formáty určené zahraničným a domácim profesionálom, promotérom, kurátorom a umelcom, zatiaľčo predstavenia sú dostupné širokej verejnosti.
Slovenskú tanečnú platformu iniciovali štyri organizácie pôsobiace v oblasti súčasného tanca na Slovensku – Asociácia Bratislava v pohybe, Platforma pre súčasný tanec – PLAST, Asociácia súčasného tanca a Divadelný ústav.
Asociácia Bratislava v pohybe a PLAST sú hlavnými organizátormi platformy, ich cieľom je realizovať ju pravidelne každé dva roky.
Pozývame Vás objavovať slovenský tanec. Zblízka.
Umelecká riaditeľka festivalu Bratislava v pohybe. Absolventka Vysokej školy Ekonomickej v Bratislave a Vysokej školy múzických umení v odbore pedagogika tanca, kde ukončila i doktorandské štúdium. Od roku 1993 pôsobí ako tanečná pedagogička na Katedre tanečnej tvorby na VŠMU, v rokoch 2015 – 2023 bola vedúcou katedry. Pôsobila ako baletná majsterka v Slovenskom národnom divadle, neskôr ako tanečná pedagogička a choreografka v Divadle Nová scéna. V rokoch 2006 – 2010 bola šéfdramaturgičkou Baletu SND. Neskôr pôsobila ako dramaturgička a výkonná riaditeľka tanečného súboru Balet Bratislava a vedúca tanečného súboru Divadla Nová scéna. Venuje sa Feldenkraisovej metóde ako lektorka a terapeutička. Stála pri zrode Asociácie súčasného tanca (1996), založila Asociáciu Bratislava v pohybe (2000). Od roku 1997 je umeleckou a do roku 2020 bola i výkonnou riaditeľkou medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe.
Po absolvovaní Tanečného konzervatória Evy Jaczovej bola členkou baletného súboru SND. Študovala pedagogiku moderného tanca na HTF VŠMU v Bratislave.Pôsobila v zoskupeniach A dato, Hubris/Debris, AS project, Stoka, Asociácia súčasného tanca, Združenie pre súčasnú operu, Gourounaki, je zakladajúcou členkou združenia Neskorý zber. Spolupracovala s Jodi Kaplan (Transfusion), Pauline DeGrot (Tangents), Liborom Vaculíkom (Romeo a Júlia), Brunom Genty (Iguane Café, Piate ročné obdobie), Marthou Renzi (Márnotratná dcéra), Eszter Gaal (New Ritual), Fritzom Voogel (Danubiana H2O), Katharinou Hollou (Sandmann), Martou Polákovou (Aspekty, Zachyť pád, Nový projekt, Something in the Way, a iné), Jozefom Vlkom (Ulysses, Murphy, Code: QUTNXZ84/4Y, Cosmidiot), Petrou Fornayovou, Alison Green, Marry Fulkerson, Norbertom Aboudarhamom a mnohými ďalšími. Absolvovala študijný pobyt na holandskej MAPA Moving Academy for Performing Arts v Berlíne. Spolupracovala s výtvarníčkou Mariannou Arvay Čunderlíkovou na projektoch Metamorphosen a Schöpfung v Melku. V spolupráci s Marekom Piačekom vytvorila improvizačný multimediálny cyklus Sonáty č. 1 – 11 (Manipulačná, Wasserfest, Adoračná, Kuchárska, Grand Reserva, Ekologická, Homeopatická…), Citáty/ExCitáty (tiež v spolupráci s Martinom Solotrukom). Vytvorila choreografiu pre operu Martina Burlasa Kóma. Je autorkou projektov Blue Moon, Zlet, O ako Schlemmer (Reloaded),CityZen, tanečnej inscenácie Hedy – sólo pre jednu ženu a dvoch mužov a je spoluautorkou projektov Zámerné čakanie, Pohyblivý ateliér a Na dlhé lakte… Pracuje v Divadelnom ústave.
Je kmeňovou členkou fyzického divadla Debris Company v Bratislave, kde pôsobí ako choreografka a interpretka. Debris Company a jeho tvorcovia sú oceňovaní na slovenskej divadelnej i zahraničnej scéne (DOSKY, OST-RA-VAR, Cena Tatrabanky za umenie). Svoju prácu uvádzajú pravidelne nielen na domácej, ale najmä zahraničnej scéne (Francúzsko, Anglicko, Belgicko, Nemecko, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko, Bielorusko, Rumunsko, Česko, Turecko, Brazília, India, Singapur, USA). Od roku 2011 pôsobí ako odborná asistentka na Katedre hereckej tvorby VŠMU v Bratislave, kde sa venuje súčasným pohybovým technikám. Pravidelne spolupracuje s osobnosťami z oblasti divadla, opery a filmu – napr. s režisérmi J. Vlkom, M. Amslerom, R. Ballekom, L. Brutovským, S. Daubnerovou, R. Polákom. Ako choreografka sa podieľala na mnohých divadelných inscenáciách a operách ako napr. Oresteia (ND, Praha), Príhody Líšky Bystroušky (SND, Bratislava), Kocúrkovo (SND Bratislava), Jak Jeleň budeš si tam chodiť (SKD Martin), The Wheels (SKD Martin), Amatéri (Š. Ferstl, Divadlo DPM), Geniálna priateľka (Divadlo ABC, Praha), Malé ženy (SND, Bratislava), Hekuba a Bačova žena (SKD Martin), Hunger (Debris Company). Spolupracovala na filmoch: Good Night (r. P. Cikraj), Nero a Seneca (r. M. Ťapák), Svetlonoc (r. T. Nvotová), Ťapákovci (r. R. Boroš), Otec (r. T. Nvotová). Ako choreografka kladie dôraz na precíznosť riešenia divadelných situácií a pohybových kvalít. Podporuje individualitu performerov, tým že vychádza zo sily ich prirodzeného prejavu a hľadá v ňom možnosti rôznych pohybových vzorcov a rytmických štruktúr. Svojou aktivitou a tvorbou sa podieľa na systematickom rozvoji žánru tanečného divadla na domácich i zahraničných scénach.
Autor, režisér, hudobník, skladateľ, svetelný dizajnér a producent. V roku 1990 založil fyzické divadlo Hubris Company, v roku sa 1995 pretransformovalo na Debris Company. S prestávkou od 1999 do 2004 je súbor Debris Company aktívny viac než 30 rokov. Po založení Hubris Company získal Jozef Vlk niekoľko štipendií v oblasti hudobného divadla (Graz, Amsterdam, Stuttgart). S Debris Company vytvoril viac než 25 inscenácií, ktoré sa predstavili na medzinárodných festivaloch a prehliadkach, napr. Festival Hybaj Ho!, Praha; Divadelní Flora Olomouc, Česká republika; Medzinárodný divadelný festival Kerala, India; Festival Magie der Sprache, Viedeň, Rakúsko; International de Danca de Recife, Brazília; Tanzschrittweise Graz, Rakúsko; Off Europe, Lipsko, Nemecko; Divadelný festival Minsk, Bielorusko; 4front@ Murska Sobota, Slovinsko; Singapore Fringe Festival; L1 Fest MU Színház Budapešť, Maďarsko; Istanbul Fringe Turecko. Ako režisér a skladateľ spolupracoval s významnými režisérmi na rôznych slovenských aj medzinárodných hudobných, divadelných a filmových projektoch. Ako hudobník sa zameriava na akustickú a elektronickú novú hudbu, zvukové inštalácie a mapping. Je organizátorom divadelných a multižánrových podujatí a festivalov. Ako režisér a skladateľ vytvoril viacero rozhlasových hier: adaptáciu románu Ulysses od Jamesa Joycea (Slovenský rozhlas, 2013), ktorá bola v roku 2014 nominovaná na cenu PRIX EUROPE 2014 v kategórii Radio Fiction v Berlíne; Krutohlavova cesta na mesiac na motívy diela priekopníka slovenskej sci-fi Gustáva Reussa (SRo, 2014); Virginia Woolf Mrs. Dalloway (SRo, 2023); Július Barč-Ivan: Koniec (SRo, 2023), Robert Musil Muž bez vlastností (SRo, 2025). Ako režisér a skladateľ získal niekoľko ocenení napr. DOSKY, Cena Tatra Banky za umenie, OST-RA-VAR, SLNKO V SIETI.
Organizátori
ASOCIÁCIA BRATISLAVA V POHYBE je občianske združenie pôsobiace v oblasti profesionálneho rozvoja súčasného tanca. Hlavnou aktivitou združenia je každoročné organizovanie prehliadky zahraničných a slovenských umeleckých súborov prostredníctvom Medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe.
Okrem predstavení hlavného programu pravidelne prezentuje v rámci sprievodných programov obsah aktivizujúci komunitu. Asociácia Bratislava v pohybe reprezentuje slovenské tanečné umenie v medzinárodnom kontexte a rozvíja medzinárodnú spoluprácu.
Za 24 rokov existencie festivalu predstavila slovenskému publiku 226 súborov a umelcov z 28 krajín, zorganizovala 73 sprievodných podujatí / 4 medzinárodné interdisciplinárne umelecké projekty, 2 umelecko-vzdelávacie projekty, 10 site-specific projektov, 42 workshopov, 5 prednášok, 4 výstavy fotografií tanca, 4 premietania, 2 medzinárodné konferencie /.
Vďaka festivalu mohli diváci spoznať tak významné osobnosti súčasného tanca, akými sú napríklad: Sidi Larbi Cherkaoui, Akram Khan, Russel Maliphant, Charles Linehan, José Navas, Marie Chouinard, Xavier Le Roy, Susanne Linke, Wim Vandekeybus, Peeping Tom, Kibbutz Dance Company, Liat Dror a Nir Ben Gal, Rui Horta, Cie. Drift, Ballet Preljocaj, Joseph Nadj, Granhøj Dans, Steve Paxton či Stephen Petronio Company.
FESTIVAL BRATISLAVA V POHYBE vznikol v roku 1997 a na jeho formovaní sa podieľala komunita tanečníkov a pedagógov združených v Asociácii súčasného tanca, ktorá bola založená v roku 1996. Cieľom Asociácie súčasného tanca bolo organizovanie aktivít pre tanečnú komunitu s tromi piliermi: vzdelávanie, prezentácia súčasného tanca a jeho reflexia. V roku 2000 sa festival odčlenil od aktivít Asociácie súčasného tanca a jeho organizáciu prebrala novovytvorená ASOCIÁCIA BRATISLAVA V POHYBE.
ASOCIÁCIA BRATISLAVA V POHYBE
Šancova 43
831 04 Bratislava
festivalba@gmail.com
www.abp.sk
Platforma pre súčasný tanec (PLAST) je celoslovenská profesijná nezávislá organizácia združujúca viac ako 60 umelcov na poli súčasného tanca. Vznikla v roku 2016 ako neformálna platforma umelcov pre vyjadrenie protestu voči politickým zásahom do fungovania jedinej zriaďovanej inštitúcie venovanej súčasnému tancu – Divadla Štúdio tanca v Banskej Bystrici, no postupne prerástla do strešnej organizácie usilujúcej hľadať a presadzovať komplexné riešenia pre problémy daného odvetvia, ktoré vo veľkej miere funguje v nezriaďovaných podmienkach. Usiluje o vytvorenie udržateľnej infraštruktúry pre rozvoj domácej scény, väčšiu viditeľnosť domácich tvorcov a súčasného tanca na kultúrnej mape.
Platforma pre súčasný tanec sa venuje realizácii odborných podujatí, ktorých cieľom je reflexia domácej tanečnej tvorby, prevádzkuje webový portál o slovenskom súčasnom tanci www.plast.dance. V roku 2017 realizovala a publikovala komplexnú analýzu podmienok pre tvorbu za obdobie 2010 – 2016, iniciovala intenzívnejšiu komunikáciu medzi riaditeľmi kultúrnych inštitúcii v Bratislavskom kraji s tanečnými umelcami s cieľom dostať súčasný tanec mimo hlavného mesta. V spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Nadáciou Cvernovka rozvíja projekt rezidenčného centra pre súčasný tanec a performatívne umenie Telocvičňa v Bratislave. Organizuje diskusie o aktuálnych problémoch, podporné vzdelávacie programy a medzinárodnú prezentáciu slovenských tvorcov v spolupráci s partnerskými organizáciami. Od roku 2024 je PLAST členom európskej siete EDN – European Dance Development Network.
PLATFORMA PRE SÚČASNÝ TANEC – PLAST
Račianska 78
831 02 Bratislava
sucasnytanec@gmail.com
www.plast.dance
Divadlo Štúdio tanca je jediné profesionálne divadlo na Slovensku venujúce sa súčasnému tancu so stálym umeleckým súborom. V Banskej Bystrici už takmer štvrť storočia tvorí autorské tanečné inscenácie, organizuje tanečné festivaly a workshopy, poskytuje umelecké rezidencie a produkuje množstvo aktivít a podujatí, ktorými približuje súčasný tanec verejnosti. Svoj pestrý repertoár, tvorený dielami pre náročného aj detského diváka, uvádza na domácej scéne, ale aj na zájazdoch doma i v zahraničí. Sídli, kreuje a hrá vo vlastnej plne vybavenej budove, ktorá je domovom medzinárodnému umeleckému súboru tanečníkov. Počas svojej existencie prináša do mesta aktuálne umenie, ľudí a atmosféru z celého sveta.Cieľom Divadla Štúdio tanca je vytvoriť neprehliadnuteľný bod – dynamickú križovatku spájajúcu kultúrno-umelecké trajektórie Slovenska, kde sa celoročne prezentuje kvalitný súčasný tanec. Tanec, ktorý reprezentuje aktuálne svetové trendy a zároveň zachováva svoju jedinečnú identitu. Poslaním Divadla Štúdio tanca je zachovať organizáciu ako stabilný bod pre tanečnú scénu, produkovať kvalitnú autorskú tvorbu a rozširovať komunitu okolo súčasného tanca.
Zriaďovateľom Divadla Štúdio tanca je Banskobystrický samosprávny kraj.
Divadlo Štúdio tanca
Komenského 12
Banská Bystrica
Divadelný ústav (1961) je odborná inštitúcia s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá spravuje kultúrne dedičstvo v oblasti slovenskej divadelnej kultúry vrátane súčasného tanca. Je správcom informačnej databázy etheatre.sk, videotéky, múzejných, archívnych a dokumentačných zbierok viažucich sa k inscenáciám, osobnostiam, divadlám a nezávislým divadelným a tanečným zoskupeniam a je najväčším vydavateľom odbornej divadelnej literatúry na Slovensku. Jeho edičný plán zahŕňa aj početné publikácie venujúce sa slovenskej tanečnej kultúre, ktoré ponúka vo svojom Informačnom centre PROSPERO – Rudolf von Laban: Život pre tanec. Spomienky, Richard Schechner: Performancia: teórie, praktiky, rituály, Eva Gajdošová: Súčasný tanec/Contemporary Dance: Made in Slovakia, II. doplnené vydanie, Emil Tomáš Bartko: Podoby slovenského tanečného umenia 1920 – 2010, Miklós Vojtek: Terpsichora Istropolitana (Tanec v Prešporku 18. storočia), Marta Poláková: Sloboda objavovať tanec.
Divadelný ústav spolupracuje s partnerskými inštitúciami na Slovensku, s inštitútmi a múzeami krajín V4, je členom medzinárodných mimovládnych organizácií ITI, ENICPA, IETM, SIBMAS a ICOM. Dôležitou úlohou Divadelného ústavu je aj prezentácia slovenského divadla a tanca v zahraničí, či už cestou podpory slovenských stánkov na veľtrhoch (Tanzmesse, PQ), zahraničných výstav (theatre.sk) prípadne hosťujúcich predstavení na festivaloch (Prezentácia súčasného slovenského tanca a divadla Slov: motion v Bruseli, Rehearsal for Truth v New Yorku atď.).
Výskumný a prezentačný projekt 10 tvorcov súčasného slovenského tanca má za cieľ predstaviť výber tanečných projektov reflektujúcich široké spektrum pôvodnej slovenskej tanečnej tvorby. Jednotlivé profily sú vystavané na analýze troch inscenácií z rôznych období tvorby choreografov. Online katalóg zachytáva tvorbu súčasných slovenských choreografov do roku 2019 a odhaľuje pestrosť tvorivej kapacity domácej scény súčasného tanca v celoeurópskom kontexte. V rámci projektu Fond slovenských umelcov pôsobiacich v zahraničí oddelenie Centra výskumu divadla pripravuje podklady pre profilový výskum tvorby našich tanečných umelcov pôsobiacich mimo Slovenska.
DIVADELNÝ ÚSTAV
Jakubovo nám. 12
813 57 Bratislava
+421 220 487 102
du@theatre.sk
www.theatre.sk